خانه / سیستم های مدیریت محتوا وب / wordpress / اموزش فارسی سازی قالب وردپرس (قسمت 2)

اموزش فارسی سازی قالب وردپرس (قسمت 2)

برای فارسی کردن پوسته های وردپرس بهترین کار این است که با روش استاندارد این کار انجام بشه و چه منبعی بهتر و مورد اطمینان تر از خود وبسایت رسمی وردپرس، که خیلی خوب و کامل راست چین کردن پوسته ها رو توضیح داده که در زیر، این روش رو توضیح خواهم داد. البته یکسری کارهای دیگه هم باید علاوه بر آن انجام بدیم که همان ایجاد پوسته فرزند از روی پوسته اصلی است، که در این حالت هنگام بروز رسانی پوسته اصلی، پوسته فارسی شده شما از بین نمیره و با کمی ایجاد تغییرات جدید در فایل استایل پوسته فرزند به راحتی میتوانید از ویژگیها و امکانات جدید پوسته اصلی، که در نسخه جدید اضافه شده است، استفاده کنید.

راست چین کردن (Right-To-Left) یک پوسته خیلی راحته و فقط کافی تمام ویژگیهای افقی

( horizontal attribute ) را تغییر بدید، و تغییرات جدید رو در فایل دیگری با نام rtl.css ذخیره کنید.

مراحل زیر رو قدم به قدم دنبال کنید:

 1. فایل استایل مربوط به پوسته (معمولا style.css) را با یک ادیتور (مثلا ++N) باز کنید.
 2. فایل باز شده را با نام جدید rtl.css ذخیره کنید. الان شما دو فایل style.css و rtl.css دارید.
 3. کد زیر را در انتخابگر body اضافه کنید (body selector):

4.از اولین سطر شروع کنید و کارهای زیر رو یک به یک بر روی هر انتخابگر (selector) انجام بدید:تمامی ویژگیهای بی ربط (attribute) مثل ارتفاع، عرض، موقعیت مکانی عمودی و … (width, height, margin-top ,…) را حذف کنید.مقدار ویژگیهای زیر را از right به left و برعکس تغییر دهید.

 • text-direction
 • float
 • clear

میشود:

5.یک پوشه با نام “rtl-images” ایجاد کنید و تمام عکسهایی که لازم هستند به صورت راست چین باشند را تغییر داده و با همان نام در این پوشه قراردهید. برای مثال یک علامت فلش مطمئنا مخصوص چیدمان ltr هست و باید این فایل رو تغییر بدید و نسخه rtl  رو قرار بدید. فقط یادتان باشد که کدهای مربوط به این تصاویر را از فایل “rtl.css” پاک نکنید. این پوشه و کدهای مربوطه در قسمت ایجاد پوسته فرزند به درد میخوره.

6.ویژگیهای زیر را به صورت آینه ای تغییر دهید و مقدار ویژگی اصلی را صفر کنید:

 • margin
 • padding
 • borders
 • background-position
 • right/left positioning
میشود:
 1. چند نکته:موقعیت تصویر زمینه رو باید به صورت دستی تصحیح کنید و نتیجه رو در مرورگر ببینید و دوباره تغییرات لازم رو ایجاد کنید. مثلا اگر مقدار اصلی “۰” است میتوانید از “%۱۰۰” استفاده کنید.یادتان باشد وقتی مقدار ویژگیهای مکانی (left, right) را تغییر میدهید، مقدار ویژگی اصلی را “auto” تعیین کنید.

بهتره هنگام ایجاد این تغییرات به ازای هر تغییری که ایجاد میکنید، در مرورگر کروم، نتیجه کار رو ببینید و اگه تغییری لازمه ایجاد کنید. معمولا وبسایت یا پوسته ای که با کروم طراحی بشه و با اون سازگاری داشته باشه خیلی سخت اتفاق میافته که با بقیه مرورگرها سازگاری نداشته باشه!

پاپ کده

درباره‌ی majidkingkm

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *